Контраст
Шрифт
Україна єдина #UAРАЗОМ
Запис до лікаря Запис до лікаря

Увага! Ціни на послуги та код послуги можна дізнатися на сайті установи в розділі Платні послуги, та за телефоном (0462) 679-117 (кабінет 105)

15.06.2023

ПРОСТІ ПРАВИЛА ЗАПОБІГАННЯ ГОСТРИМ КИШКОВИМ ІНФЕКЦІЯМ

Як запобігти кишковим інфекціям

Гострі кишкові інфекції – велика група захворювань, що протікають з ознаками інтоксикації і ураження шлунково-кишкового тракту. Найпоширеніші - дизентерія, сальмонельоз, харчові токсикоінфекції, ротовірусна та ентеровірусні інфекції.

  Джерелом інфекції є хвора людина.

Як відбувається зараження кишковими інфекціями?

Факторами передачі збудників інфекції служать насамперед забруднена вода, інфіковані харчові продукти, брудні руки і предмети побуту, а також комахи, що забруднюють харчові продукти. Збудники гострих кишкових інфекцій проникають в організм через рот людини і активно розмножуються в шлунково-кишковому тракті, викликаючи прояви хвороби. Виділяючись з кишківника хворого, вони потрапляють в зовнішнє середовище: у ґрунт, воду, їжу, на предмети домашнього ужитку.

Найбільш характерні особливості більшості гострих кишкових інфекцій - здатність збудників порівняно довго виживати поза організмом людини. Теплий період року - найбільш сприятлива пора для виникнення і розповсюдження кишкових інфекцій. У теплу пору створюються сприятливі умови і для збереження збудників кишкових інфекцій у зовнішньому середовищі, і для їх розмноження у воді, продуктах харчування. Саме в цей час діють фактори, що сприяють зараженню: купання у відкритих водоймах, посилення спраги, поява в раціоні свіжих ягід, овочів, фруктів, збільшення кількості мух, масове спілкування населення, виїзд на відпочинок за межі постійного місця проживання. Руйнування Каховської ГЕС, масштабні затоплення та осушення великих територій, мор риби, відсутність якісної питної води та інші наслідки несуть за собою загрози масового поширення ГКІ.

Ознаки захворювання.

Збудники гострих кишкових захворювань, їх токсини вражають не тільки шлунково-кишковий тракт, але і центральну нервову систему. У більшості хворих підвищується температура тіла, порушується діяльність шлунково-кишкового тракту, серцево-судинної системи, часто уражаються печінка, селезінка та інші внутрішні органи. Ознаки цих захворювань можуть відрізнятися: якщо для дизентерії, наприклад, більш характерний пронос, то для черевного тифу - висока температура.

Щоб запобігати зараженню, необхідно дотримуватися наступних правил:

  • для пиття використовувати тільки кип'ячену воду;
  • не пити воду з випадкових вододжерел, водопроводу, призначеного для технічних цілей, колодязів та неглибоких свердловин;
  • воду для приготування їжі і господарських потреб брати тільки з перевірених вододжерел;
  • кип'ятіть  або дезінфікувати іншим способом воду, взяту для пиття, миття фруктів, ягід чи посуду з джерел, якість води в яких невідома, у т.ч. з відкритих водойм;
  • молоко (як сире, так і пастеризоване фляжне) обов'язково кип'ятити;
  • овочі, фрукти, ягоди ретельно мити в проточній воді, можна з використанням щітки та господарського мила, обдавати окропом;
  • для оброблення різних видів продуктів використовувати різні дошки;
  • не вживати в їжу продукти, доброякісність яких викликає сумнів;
  • суворо дотримуватися термінів вживання та умов зберігання продуктів харчування;
  • всі харчові продукти вкривати від комах, харчові відходи тримати в контейнерах з кришкою, знищувати мух;
  • ретельно мити руки з милом, особливо перед приготуванням та вживанням  їжі, після повернення з вулиці, користування туалетом, забруднення, при неможливості цього – використовувати засоби дезінфекції, вологі дезінфікуючи серветки.

         Ботулізм - гостре токсичне інфекційне захворювання, яке викликає токсин бактерії клостридії ботуліну, в результаті якого вражається нервова система. Важка форма хвороби може призвести до летального результату.

         Зараження людини ботулізмом відбувається під час вживання забруднених клостридіями фруктів, овочів, неправильно консервованих продуктів, риби.

Відрізнити інфіковані продукти від якісних неможливо. У зоні ризику – в'ялена, копчена та солона риба, гриби домашнього консервування, м'ясні та рибні консерви і домашня ковбаса.

В Україні випадки ботулізму спричинені, в основному, споживанням в'яленої риби.

Найчастіше збудник ботулізму буває в риб’ячих нутрощах, з яких токсин і проникає у м’ясо. Тому найнебезпечніше вживати м’ясо саме біля ребер та ікру.

Хвора людина небезпечна для оточуючих через виділення бактерії з фекаліями, блювотними масами.

Симптоми ботулізму частіше з'являються поступово, немає різких підйомів температури, тому хворі не розуміють серйозності захворювання.

 Одна з найперших ознак ботулізму порушення зору – хворого турбує «туман» перед очима, двоїння предметів, важкість читання, що пов'язано з паралічем очних м'язів. Одночасно виникають: сухість у роті, стає важко говорити, голос стихає або пропадає, розлад ковтання – все це виникає при ураженні ковтальних м'язів.

Можуть бути короткочасні ознаки розладів: нудота, блювання, пронос.

При важких випадках розвивається дихальна недостатність, що призводить до смерті.

Профілактикою цього захворювання є:

- ретельне дотримання технологій домашнього консервування овочів, фруктів, грибів, м'яса, якісно вимивати залишки піску, землі;

- не вживати в їжу м'ясні та рибні консерви, якщо залізна банка роздута, деформована;

- перед вживанням консерви прогрівати до 100°С протягом 30 хвилин;

- не варто купувати у приватних осіб в’ялену, копчену, солону та консервовану рибу приготовлену в домашніх умовах;

- уникати споживання продуктів якщо є сумніви у їх якості.

При найменшій підозрі на ГКІ негайно зверніться в ДУ «ТМО МВС України по Чернігівській області» або до сімейного лікаря.!!!

 

Пам’ятка розроблена Відділом інфекційного контролю  14.06.2023 р.

(с) 2024

Запис до лікаря